Przejdź do treści

Filmowy Klub Wielkopolan

art 1Wczoraj (22 czerwca) odbyło się wyjątkowe spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli. Podczas spotkania po raz pierwszy odbył się pokaz filmów krótkometrażowych, po którym goście mieli możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami oraz dyskusji z Szymonem Stemplewskim - kluczową postacią w Wielkopolsce w zakresie krótkiego metrażu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu Wielkopolan oraz sympatyków regionu.

art 2„W Polsce jest coraz więcej świetnych produkcji krótkometrażowych, wiele z nich zdobywa nominacje, m.in. do Oskarów. Polskie krótkometrażowe filmy animowane są pokazywane na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie” - podkreślił Szymon Stemplewski w rozmowie z Izabelą Gorczycą, Dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli. Honorowy gość Klubu Wielkopolan jest Dyrektorem Festiwalu Short Waves i Prezesem poznańskiej Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte. W trakcie spotkania opowiedział o tym, co dzieje się w Wielkopolsce w zakresie produkcji i promocji filmów krótkometrażowych. Mówił m.in. jak rozwija się Festival Short Waves, który co roku przyciąga coraz większe grono odbiorców. Podczas Short Waves oprócz pokazów konkursowych, odbywa się również wiele ciekawych inicjatyw jak np. Random House Cinema, czyli pokazy w prywatnych domach, połączone z odpowiednią muzyką czy scenografią. Festiwal zyskuje na popularności również wśród twórców z zagranicy, których coraz więcej chce prezentować swoje produkcje podczas Short Waves. Obecnie liczba ta wynosi kilka tysięcy, dlatego organizatorzy – Fundacja Ad Arte – byli zmuszeni wprowadzić opłaty za zgłoszenie filmu do Festiwalu. Short Waves Festival odbywa się co roku w marcu, ale w Poznaniu organizowanych jest wiele innych imprez i pokazów krótkiego kina praktycznie w trakcie całego roku.  

art 3Podczas wczorajszego spotkania Klubu Wielkopolan wyświetlone zostały trzy filmy: „Debiut" Katarzyny Kijek, autorki filmów animowanych młodego pokolenia, „Polonez" Agnieszki Elbanowskiej - nagrodzony III nagrodą w Konkursie Polskim Short Waves Festiwal, oraz „Strapiony mężczyzna" Macieja Buchwalda przedstawiający historię przygód miłosnych głównego bohatera. Filmy wywołały wśród widowni wiele emocji i sprowokowały do dyskusji na temat wartości i postaw pokazanych w filmach oraz różnego sposobu odbioru tej samej treści przez różnych widzów. Gość spotkania zaznaczył, że trudno jest stworzyć film krótkometrażowy poruszający ważne tematy w taki sposób, aby nie stał się banalny. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również o możliwościach uczestnictwa w wydarzeniach filmowych, zarówno w Polsce, jak i w Brukseli.  

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Zdjęcia: Biuro Wielkopolski w Brukseli