Klub Wielkopolan dyskutuje o Belgii

Kategoria: Aktualności
Biuro Wielkopolski w Brukseli

P1010203 24 marca 2014 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli, który rozpoczął już siódmy rok działalności. Tym razem naszym gościem był Marek Orzechowski – dziennikarz, publicysta, dawny współpracownik Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki oraz wieloletni korespondent Telewizji Polskiej w Brukseli.

M. Orzechowski jest również autorem kilku książek o Europie, w tym "Projekt Rozszerzenie. Jak Polska wchodziła do Unii. Nieznane kulisy rozszerzenia", napisanej wspólnie z Günterem Verheugenem oraz „Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na mur”, w której opisuje upadek muru berlińskiego będąc naocznym świadkiem tego wydarzenia. W najbliższym czasie ukaże się jego nowa książka o Holandii pt.: „Pejzaż z wiatrakami”.

P1010223 2Dyskusja podczas spotkania Klubu Wielkopolan skupiła się jednak na „Belgijskiej melancholii” – wydanej kilka lat temu książce Marka Orzechowskiego na temat Belgii. Dziennikarz interesująco przedstawił obraz kraju, którego stolica jest zarazem stolicą Unii Europejskiej, a w konsekwencji miastem, w którym siedzibę mają główne instytucje unijne. Nie był to obraz jednoznaczny, ponieważ Belgia charakteryzuje się wielką różnorodnością, nie tylko ze względu na lokalizację instytucji UE, które naturalnie przyciągają pracowników z całej Europy, ale również innego rodzaju imigrację oraz wewnętrzny podział mieszkańców kraju na Flamandów i Walonów. Głównym tematem rozmowy byli właśnie Belgowie – ich mentalność, przyzwyczajenia oraz różnice pomiędzy mieszkańcami Belgii a Polakami. W tej przekrojowej rozmowie poruszono wiele tematów – od historii kraju, przez języki, politykę i religię po belgijską masonerię, a nawet kontakty z tutejszą Policją.

Temat spotkania, który w oczywisty sposób dotyka każdego wielkopolanina mieszkającego w Brukseli lub jej okolicach, pobudził do dyskusji, które toczyły się jeszcze w drugiej, już mniej oficjalnej części spotkania.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli