Przejdź do treści

Otwarcie wystawy z Wielkopolski w brukselskim muzeum

enigma_muzeum.jpg25 stycznia 2011 roku o godzinie 19.00 w Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli odbędzie się kolejny – po grudniowej odsłonie w Parlamencie Europejskim - wernisaż wystawy pt. „Enigma. Odszyfrować Zwycięstwo”. Ekspozycję, która w grudniu wzbudziła żywe zainteresowanie, organizują wspólnie Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Sławomir Czarlewski - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii oraz Dominique Hanson - Dyrektor Królewskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli.

Wystawa jest nietuzinkowa – zarówno w formie, jak i treści. Przywołuje historię niezwykłych ludzi: skromnych, nieznanych bohaterów - polskich matematyków, kryptologów, których działania przyczyniły się do uratowania wielu milionów istnień ludzkich w czasie II Wojny Światowej.

„Enigma. Odszyfrować Zwycięstwo” – to ekspozycja, poświęcona osiągnięciom matematyków poznańskiego uniwersytetu w łamaniu kodów słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Celem - ujętej w tablice tematyczne wystawy – jest ukazanie historii losów tych, których umiejętności i niezwykła wiedza doprowadziły do jednego z bardziej spektakularnych sukcesów w dziedzinie światowej kryptologii, co stało się punktem zwrotnym w trudnym procesie hamowania szaleństwa wzajemnej zagłady. Przyczyniło się także do skrócenia II Wojny Światowej o 2-3 lata, chroniąc w ten sposób Europę od widma nuklearnej zagłady.

Główni bohaterowie tej wystawy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy – poza złamaniem szyfrów Enigmy – stworzyli matematyczne podstawy ataków na szyfry - zrewolucjonizowali kryptologię. Świat jednak dowiedział się o ich roli i osiągnięciach dopiero w połowie lat 70 – tych XX wieku. Dla wielu ludzi historia ta nadal pozostaje nieznana…

Ekspozycja w prestiżowym miejscu, czyli w Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli potrwa do końca marca 2011 roku, odsłaniając jeszcze wiele interesujących wątków tej pasjonującej historii.

Wpisuje się także w konsekwentne działania Marszałka Marka Woźniaka, który od kilku lat popularyzuje wiedzę o polskich naukowcach i pracownikach Biura Szyfrów. Warto wspomnieć choćby takie Jego inicjatywy, jak sprowadzenie w listopadzie 2008 roku do Polski – do wielkopolskich Szamotuł – prochów Podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego, przed II wojną światową stojącego na czele sekcji niemieckiej Biura Szyfrów. W lipcu 2009 roku, podczas Dnia Polskiego w muzeum w brytyjskim Bletchley Park, które podczas wojny pełniło rolę siedziby tajnego ośrodka kryptologicznego, otwarto wystawę poświęconą Ciężkiemu. Wystawa ta prezentowana była także w Poznaniu. Z kolei w grudniu 2010 roku historię wielkopolskich matematyków - ukazaną w formie intrygującego labiryntu – obejrzeli zwiedzający w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Wernisażowi wystawy w Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej w Brukseli, która adresowana jest głównie do belgijskiej młodzieży oraz międzynarodowej wspólnoty w stolicy Belgii, towarzyszą m.in. barwny folder oraz kostka łamigłówka.

Przygotowywane są też dalsze odsłony tej ekspozycji w Europie.

Autor: UMWW