Klub Wielkopolan w Brukseli dyskutuje o designie

Kategoria: Aktualności
Biuro Wielkopolski w Brukseli

kw_wrzesien2011.jpgWieczorem 22 września, w siedzibie Biura Wielkopolskiego w Brukseli, przy Avenue de l’Yser 19 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli w 2011 r. Tematyką poruszoną tym razem był rozwój designu w Wielkopolsce, działania wspierające sektory kreatywne oraz promocja wzornictwa w regionie.

Spotkanie uświetniła obecność gości specjalnych, którymi byli p. Paweł Grobelny, uznany poznański designer, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendysta licznych prestiżowych szkół i instytucji w Paryżu i Lyonie, a także organizator wystaw w Brukseli oraz p. Joanna Waligóra, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Prezentacje gości w sposób bardzo czytelny zilustrowały obecnym na spotkaniu klubowiczom zarówno dotychczasowy dorobek, osiągnięcia Wielkopolski w tematyce designu, jak również potencjalne możliwości oraz propozycje projektów, które zostaną zrealizowane w przyszłości. kwwrzesien20112.jpg

Pani Joanna Waligóra przedstawiła m.in. koncepcję konkursu „Re Vita Wielkopolsko!”, którego ideą jest ukazanie poprzez rewitalizację obiektów miejskich infrastruktury poprzemysłowej i powojskowej w Wielkopolsce, ich nowej energii oraz odkrycie ich uśpionego potencjału. Zaprezentowano również przedsiewzięcie „Wola. Innowacje i Kreacje”, realizowane na terenie Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom – Wola w Poznaniu. Projekt obejmuje szeroką tematykę designu i promocji kultury innowacji. Rolą wiodącą w nim jest wzornictwo, promocja młodych projektantów oraz najnowszych trendów światowych w kulturze projektowania. Niewątpliwie są to działania wzmacniające wizerunek i rozwój nowoczesnej gospodarki. 

Pan Paweł Grobelny przedstawił koncepcje rozwiązań i technologii, które proponują nową wartość i jakość nie tylko w sferze produktu, ale również w przestrzeni publicznej, m.in. autorskie projekty (przede wszystkim dotyczące designu mebli, m.in. książkopółki), liczne nowatorskie koncepcje i instalacje dla przestrzeni publicznej (m.in. projekt ławki miejskiej dla ogrodu Albertine w Brukseli i dla parku Zhongshan w Szanghaju), propozycje prac zgłoszonych na konkursy projektowe oraz te prezentowane podczas festiwali i targów w Berlinie, Paryżu, Seulu, Tokio.

Tradycyjnie w siedzibie BIWW zgromadzili się zarówno stali bywalcy spotkań Klubu Wielkopolan, jak i ich rodziny i znajomi. Zgodnie z klubową tradycją, w drugiej części spotkania, wszyscy obecni na spotkaniu mieli okazję do rozmów i wymiany wrażeń dotyczących wielkopolskiego design podczas polskiego poczęstunku.

Autor/zdjęcia: BIWW