Przejdź do treści

Koncert Orkiestry Vivat! już w najbliższą niedzielę

12PIO8704Orkiestra Vivat! z Wielkopolski, jedna z najstarszych orkiestr dętych w Polsce, zaprasza na swój koncert w najbliższą niedzielę, 26 stycznia, ok. godz. 18:30 w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli (po mszy w j. polskim o godz. 17.30).

Repertuar Orkiestry tworzy muzyka marszowa, filmowa, tematy z musicali, standardy jazzowe, hity muzyki pop, muzyka klasyczna w kompozycjach takich znakomitości jak Scott Joplin, Antoni Dworak, Ludwig von Beethoven, John Williams czy Henry Mancini. Atutem Orkiestry – oprócz młodzieńczego entuzjazmu i atrakcyjnego repertuaru - są piękne stroje nawiązujące do historii Polski i tradycji szlacheckiej.

Orkiestra Vivat! uznawana jest za jedną z najlepszych w Polsce, zarówno w marszu jak i w show muzyczno-tanecznym. W grudniu 2019 roku, w Sali Ziemi w Poznaniu obchodzili Jubileusz Orkiestry Vivat! zatytułowany „Muzyka dla Europy”, pod honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. O poziomie muzycznym, jak i widowiskowym Orkiestry świadczą liczne koncerty o bardzo różnym charakterze, w kraju i za granicą – od międzynarodowych festiwali orkiestr dętych (np. Dania, Niemcy, Szwecja, Litwa, Włochy) poprzez koncerty i przemarsze miejskie (np. Francja, Rosja, Bułgaria).

Stowarzyszenie ArtVivat! działa na rzecz grupy 140 dzieci i młodzieży w Sierakowie w Wielkopolsce. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyznał stowarzyszeniu Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Koncert odbędzie się dzięki wsparciu Ambasadora RP w Królestwie Belgii.

10. edycja Dnia Świętego Marcina w Brukseli już 14 listopada

15037096 1168624586539465 7353817396604506573 nSzanowni Państwo,

14 listopada 2019 r. w siedzibie Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli, rue Montoyer 21 - 1000 Bruksela, odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Dnia Świętego Marcina w Brukseli.
Jeśli chcielibyście Państwo uczestniczyć w wydarzeniu, a nie otrzymaliście od nas zaproszenia, prosimy o kontakt z conference@wielkopolska.eu i podanie adresu do korespondencji, na który prześlemy Państwu zaproszenie.

Zespół Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego

Zaproszenie: Klub Wielkopolan z nowymi europosłami z Wielkopolski

Pierwsze naDrodzy Wielkopolanie oraz sympatycy Wielkopolski,

serdecznie zapraszam na wyjątkowe spotkanie Klubu Wielkopolan z udziałem premier Ewy Kopacz, prof. Zdzisława Krasnodębskiego, premiera Leszka Millera, minister Andżeliki Możdżanowskiej i dr Sylwii Spurek. Spotykamy się 16 października 2019 r. o godz. 18:00 w siedzibie Wielkopolski przy rue Montoyer 21 w Brukseli.

Tradycją stało się już, że na pierwszym spotkaniu po wyborach europejskich organizujemy dla Państwa debatę z udziałem nowo wybranych eurodeputowanych z Wielkopolski. Prelegenci opowiedzą o swoich dotychczasowych osiągnięciach i zdobytych doświadczeniach oraz o sposobie, w jaki chcą przełożyć je na swoją działalność w Brukseli. Podzielą się swoimi planami na kolejne pięć lat i uchylą rąbka tajemnicy na temat pracy w komisjach i delegacjach parlamentarnych. Będzie to wyjątkowa okazja, abyście mogli Państwo osobiście poznać kluczowych polityków związanych z Wielkopolską, zadać im pytania i wymienić poglądy, na przykład, na temat kształtu Unii Europejskiej w najbliższej przyszłości czy roli Parlamentu Europejskiego w nowej kadencji.

Czytaj więcej...

Wybory 2019: zgłoszenia do spisu wyborców w Belgii

polish flag 3475781 960 720Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do spisu wyborców w wyborach do Sejmu i Senatu 13 października br.

Głos będzie można oddać w Brukseli, Antwerpii, Gandawie i Leuven.

Najszybciej samodzielnie dokonać zgłoszenia można poprzez https://ewybory.msz.gov.pl

Zgłosić można się również telefonicznie, mailowo, pisemnie, ustnie.

Zgłoszenia można dokonać do dnia 10 października 2019 r.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie:
https://bruksela.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/rozpoczelo_sie_przyjmowanie_zgloszen_do_spisu_wyborcow_w_wyborach_do_sejmu_i_senatu_rp

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. msz.gov.pl

Wielkopolanie poszukiwani!

KozlyDrodzy Wielkopolanie i sympatycy Wielkopolski pracujących w Instytucjach Europejskich, w służbach dyplomatycznych i konsularnych, organizacjach rządowych i pozarządowych oraz po prostu mieszkający w Belgii,

chcielibyśmy zaprosić Was do udziału w Klubie Wielkopolan w Brukseli. Widujemy się, nieprzerwanie od 12 lat, na regularnych spotkaniach w siedzibie Wielkopolski w Brukseli. Do tej pory gościliśmy między innymi ambasadorów, europosłów, szefów Instytutu Polskiego w Brukseli, a także ciekawe osoby z regionu. Często rozmawialiśmy na tematy związane z regionem, Unią czy życiem w Belgii.

Koleje spotkanie będzie wyjątkowe, takiego nie było już od wielu lat. Więcej szczegółów zdradzimy wkrótce. Na razie potwierdzamy datę - 16 października 2019 r. (środa) o godz. 18:00 w siedzibie Wielkopolski w Brukseli (rue Montoyer 21). Mile widziana jest każda osoba, dla której sprawy Wielkopolski, jej wszechstronny rozwój, kultura i tradycja, są bliskie sercu.

Jednocześnie zapraszamy do śledzenia informacji z Wielkopolski i zapisania się do otrzymywania newsletter’a na stronie www.wielkopolska.eu oraz do obserwowania strony Klub Wielkopolan w Brukseli na Facebook’u.

Zapisać się do naszej bazy adresów e-mail można wysyłając wiadomość na adres brussels.office@wielkopolska.eu. Rejestrując się do newslettera wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej).

Dzięki temu będziecie na bieżąco otrzymywać informacje o tym i o kolejnych spotkaniach, oraz o innych wydarzeniach organizowanych przez nasze Biuro.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Wielkopolski podróżnik Arkady P. Fiedler na spotkaniu Klubu Wielkopolan

1 2Wczoraj (17 września) odbyło się podróżnicze spotkanie Klubu Wielkopolan, na którym gościliśmy Arkadego Pawła Fiedlera, wnuka słynnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Wielkopolski podróżnik, pasjonat motoryzacji, producent filmów podróżniczych i fotograf opowiedział zgromadzonym Wielkopolanom o swoich projektach realizowanych na kilku kontynentach. 

Podczas spotkania A. P. Fiedler wyjaśnił, że już od dzieciństwa interesował się motoryzacją i od wtedy też rosło jego zamiłowanie do podróży. Swoją pierwszą podróż po Europie odbył w wieku 19 lat. Późnej pasja do podróżowania przerodziła się w pomysł na realizację różnych projektów, łącząc pasję z pracą. Pierwszy projekt powstał w 2009 i został zatytułowany „Po Drodze - Maluchem wzdłuż granic Polski”, w 2014 r. odbyła się jego kolejna część „Maluchem przez Afrykę” (projekt został nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), a w 2016 r. ostatnia - „Maluchem przez Azję”. W maju tego roku zakończyła się podróż w ramach projektu „Electric Explorer”. Była to pierwsza w historii podróż przez Afrykę samochodem w 100% elektrycznym, bez silnika spalinowego. Trasa wiodła z Kapsztadu do Europy wzdłuż Afryki Zachodniej. Po drodze wielkopolski podróżnik wraz z fotografem przemierzyli Republikę Południowej Afryki, Namibię, Angolę, Demokratyczną Republikę Konga, Kongo, Gabon, Kamerun, Nigerię, Benin, Burkinę Faso, Mali, Senegal, Gambię, Mauretanię oraz Maroko. Jak powiedział A. P. Fiedler podczas swojej wypowiedzi: „Podczas planowania podróży najistotniejszym czynnikiem nie była wcale jakość dróg, ale ludzie, których pomoc była niezbędna. Bez nich nie dałbym rady i to właśnie na nich liczyłem w tej podróży”. Nie zawiódł się. W czasie całej wyprawy, podróżnik codziennie musiał ładować swój elektryczny samochód za każdym razem licząc na życzliwość mieszkańców afrykańskich miast i wiosek, ponieważ zasięg umożliwiał mu przejechanie 250 km. Jego podróż trwała 97 dni, w ciągu których przemierzył 14 krajów, pokonując 15 176 km.

Czytaj więcej...

Filmowy Klub Wielkopolan

art 1Wczoraj (22 czerwca) odbyło się wyjątkowe spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli. Podczas spotkania po raz pierwszy odbył się pokaz filmów krótkometrażowych, po którym goście mieli możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami oraz dyskusji z Szymonem Stemplewskim - kluczową postacią w Wielkopolsce w zakresie krótkiego metrażu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu Wielkopolan oraz sympatyków regionu.

art 2„W Polsce jest coraz więcej świetnych produkcji krótkometrażowych, wiele z nich zdobywa nominacje, m.in. do Oskarów. Polskie krótkometrażowe filmy animowane są pokazywane na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie” - podkreślił Szymon Stemplewski w rozmowie z Izabelą Gorczycą, Dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli. Honorowy gość Klubu Wielkopolan jest Dyrektorem Festiwalu Short Waves i Prezesem poznańskiej Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte. W trakcie spotkania opowiedział o tym, co dzieje się w Wielkopolsce w zakresie produkcji i promocji filmów krótkometrażowych. Mówił m.in. jak rozwija się Festival Short Waves, który co roku przyciąga coraz większe grono odbiorców. Podczas Short Waves oprócz pokazów konkursowych, odbywa się również wiele ciekawych inicjatyw jak np. Random House Cinema, czyli pokazy w prywatnych domach, połączone z odpowiednią muzyką czy scenografią. Festiwal zyskuje na popularności również wśród twórców z zagranicy, których coraz więcej chce prezentować swoje produkcje podczas Short Waves. Obecnie liczba ta wynosi kilka tysięcy, dlatego organizatorzy – Fundacja Ad Arte – byli zmuszeni wprowadzić opłaty za zgłoszenie filmu do Festiwalu. Short Waves Festival odbywa się co roku w marcu, ale w Poznaniu organizowanych jest wiele innych imprez i pokazów krótkiego kina praktycznie w trakcie całego roku.  

Czytaj więcej...

Zaproszenie na spotkanie Klubu Wielkopolan - 22 czerwca

130528 LV Hessen 96dpi 3 von 3Drodzy Wielkopolanie oraz sympatycy Wielkopolski,

serdecznie zapraszam na spotkanie Klubu Wielkopolan jakiego jeszcze nie było. Zorganizowaliśmy dla Was wyjątkowy pokaz filmów krótkometrażowych zaprezentowanych na międzynarodowym festiwalu Short Waves Festival, który jest co roku organizowany w Poznaniu. Filmy, które będziecie mieli okazję zobaczyć są świeże, różnorodne i bliskie życiu.

Gościem honorowym spotkania będzie Dyrektor Festiwalu i Prezes Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte z Poznania, Szymon Stemplewski. Powie on nam o krótkim metrażu w Polsce, jego promocji, coraz lepszej pozycji międzynarodowej, a także o Short Waves Festival oraz porozmawia o prezentowanych filmach.

Czytaj więcej...

Klub Wielkopolan debatuje z posłem Adamem Szejnfeldem o wyzwaniach stojących przed UE

Klub Wielkopolan debatuje z posłem Adamem Szejnfeldem o wyzwaniach stojących przez UniąWczoraj (20 czerwca) odbyło się spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli, którego gościem specjalnym był wielkopolski Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld. Podczas rozmowy z dyrektor przedstawicielstwa Wielkopolski przy Unii Europejskiej Izabelą Gorczycą, poseł podjął się analizy kryzysów trapiących Europę, próbując odpowiedzieć na pytanie przewodnie spotkania – czy Unia znalazła się na zakręcie? Oprócz stałych uczestników spotkań Klubu, czyli wielkopolan mieszkających i pracujących w Brukseli, w wydarzeniu  udział również wzięli dziennikarze, którzy przyjechali do stolicy Europy na zaproszenie eurodeputowanego oraz grupa studentów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Kryminalny Klub Wielkopolan - 15 marca 2016 r. o godz. 18.30

arcymistrz okl„Poznań, mroźny grudzień 1928 roku.
Poważni obywatele miasta otrzymują niepokojące anonimy.
Ktoś grozi śmiercią Aleksandrowi Alechinowi – szachowemu mistrzowi świata, który rozegra niebawem symultanę w hotelu Bazar.
Arcymistrza ma chronić młody aspirant policji Zbigniew Kaczmarek.
(…)


Sądzicie pewnie, że szachy to powolna i spokojna gra. Nic bardziej mylnego. W stwierdzeniu Arthura Conan Doyle'a: "Dziesięć morderstw nie mieści w sobie tyle zbrodni, ile jedna partia szachów" nie ma grama przesady.”

zapowiedź książki Piotra Bojarskiego „Arcymistrz”


Gościem najbliższego spotkania Klubu Wielkopolan w Brukseli będzie Piotr Bojarski – znany poznański dziennikarz i ceniony autor książek sensacyjnych, reportaży historycznych, a przede wszystkim kryminałów, od których trudno się oderwać! Wprowadzi nas w świat kryminalnych zagadek 20-lecia międzywojennego w Poznaniu opisany w cyklu powieści o komisarzu Zbigniewie Kaczmarku oraz okres stanu wojennego, którego dotyczy najnowsza książka autora – „Ściema”.

Wielkopolan oraz sympatyków Wielkopolski serdecznie zapraszam na spotkanie autorskie, które odbędzie się 15 marca 2016 r. o godz. 18.30 w siedzibie Biura przy rue Montoyer 21. Wieczór będzie obfitował w wiele niespodzianek. Będziecie też mieli Państwo okazję rozwiązać zagadkę kryminalną, a zwycięzcy jako nagrody otrzymają wciągające książki Piotra Bojarskiego!

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 11 marca na adres: brussels.office@wielkopolska.eu

Do zobaczenia 15 marca!

Izabela Gorczyca
Dyrektor BIWW

Zdjęcie oraz cytat dzięki uprzejmości „Wydawnictwa Miejskiego Posnania”

posnana