mt_ignore12 grudnia 2022 r. z inicjatywy Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, Pana Krzysztofa Grabowskiego, Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich przy wsparciu Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli przeprowadził konferencję online poświęconą realizacji instrumentu rozwój lokalny kierowany przez społeczność w nowym okresie programowania. Jak wiadomo, Wielkopolska jako jeden z dziesięciu regionów w kraju, zdecydowała się na odważny krok w zakresie wielofunduszowości. 5 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, w ramach którego na realizację RLKS przeznaczona została kwota 50 mln eur, z czego 30 mln to Europejski Fundusz Społeczny Plus, a 20 mln to Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Wraz z Europejskim Funduszem Rolnym na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, fundusze te finansować będą koszty inwestycji na obszarach objętych strategiami, jak i koszty funkcjonowania samych lokalnych grup działania.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego intensywnie wspiera LGD w niełatwym procesie tworzenia kluczowych dla rozwoju obszarów wiejskich naszego regionu. W 2021 r. powołał Zespól Roboczy ds. realizacji instrumentu RLKS w województwie wielkopolskim, na forum którego co kwartał prezentowane są dotychczasowe ustalenia w zakresie realizacji tego instrumentu rozwoju terytorialnego. Organizowane są spotkania dla LGD z udziałem przedstawicieli departamentów merytorycznie odpowiedzialnych za wdrażanie funduszy finansujących RLKS.

Celem zorganizowanej konferencji była wymiana doświadczeń i spostrzeżeń na temat kształtu przyszłej perspektywy finansowej. W gronie prelegentów znaleźli się przedstawiciele Komisji Europejskiej: Pani Iwona Lisztwan, koordynator ds. horyzontalnych Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, pani Jolanta Świątkowska, główny negocjator 2021-2027, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, pani Urszula Romańska, szefowa zespołu w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego oraz pan Mariusz Lęgowski, menadżer programu Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tematyka spotkania koncentrowała się wokół korzyści płynących z wielofunduszowości, jak i trudności jakie się z tym wiążą, zwłaszcza w zakresie obciążeń administracyjnych. Rozmawiano na temat odnawialnych źródeł energii, koncepcji smart village oraz innowacyjności. Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące funkcjonowania lokalnych grup działania, w tym do tak istotnej kwestii parytetów i identyfikacji grup interesu oraz aktywizacji osób młodych.

Możliwość dyskusji w gronie przedstawicieli Komisji Europejskiej ma dla wielkopolskich lokalnych grup działania nieocenione znaczenie i duże wsparcie przy tworzeniu strategii na lata 2023-2027.

Autor: Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, UMWW