logo komisjaKomisja zaproponowała dzisiaj budżet UE na 2023 r. w wysokości 185,6 mld euro, który ma zostać uzupełniony szacunkową kwotą 113,9 mld euro w formie dotacji w ramach NextGenerationEU. UE będzie nadal przeznaczać swój budżet na uruchamianie znaczących inwestycji mających zwiększyć strategiczną autonomię Europy, stymulować obecną odbudowę gospodarczą, chronić zrównoważony rozwój i sprzyjać tworzeniu miejsc pracy. Komisja nie przestanie również priorytetowo traktować inwestycje ekologiczne i cyfrowe, zaspokajając jednocześnie pilne potrzeby wynikające z niedawnych i bieżących kryzysów.

Komisarz Johannes Hahn, odpowiedzialny za sprawy budżetu UE, stwierdził: W dalszym ciągu proponujemy nadzwyczajne kwoty finansowania, aby wspierać odbudowę Europy oraz stawiać czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom. Budżet pozostaje ważnym narzędziem, jakim dysponuje Unia, aby zapewnić obywatelom wyraźną wartość dodaną. Pomaga on Europie wpływać na sytuację w zmieniającym się świecie, w którym wspólnie pracujemy na rzecz zjednoczenia, pokoju, dobrobytu i demokracji.

Projekt budżetu na 2023 r., uzupełniony instrumentem NextGenerationEU, ma w zamyśle odpowiedzieć na najważniejsze potrzeby w zakresie odbudowy państw członkowskich UE i naszych partnerów na świecie. Środki z budżetu będą nadal służyć odbudowie i modernizacji Unii Europejskiej oraz wzmocnieniu statusu Europy jako silnego podmiotu na arenie międzynarodowej i wiarygodnego partnera.

Pod koniec roku, w oparciu o bardziej szczegółową ocenę potrzeb, przedłożone zostaną dodatkowe wnioski dotyczące finansowania skutków wojny w Ukrainie, zarówno w wymiarze zewnętrznym, jak i wewnętrznym, zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z 31 maja 2022 r.

Budżet odzwierciedla priorytety polityczne UE, istotne dla zapewnienia trwałej odbudowy i wzmacniania odporności Europy. W tym celu Komisja proponuje następującą alokację (w środkach na zobowiązania):

Projekt budżetu na 2023 r. jest częścią długoterminowego budżetu Unii przyjętego przez szefów państw i rządów pod koniec 2020 r., obejmującego przyszłe dostosowania techniczne, i ma na celu przekucie jego priorytetów w konkretne rezultaty do osiągnięcia w danym roku. Znaczna część środków zostanie zatem przeznaczona na przeciwdziałanie zmianie klimatu zgodnie z celem, jakim jest wydatkowanie 30 proc. budżetu długoterminowego i instrumentu odbudowy NextGenerationEU w tym właśnie obszarze polityki.

Kontekst

Projekt budżetu UE na 2023 r. obejmuje wydatki w ramach NextGenerationEU, które zostaną sfinansowane z pożyczek na rynkach kapitałowych, oraz wydatki pokrywane ze środków w ramach długoterminowych pułapów budżetowych finansowane z zasobów własnych. Jeśli chodzi o te drugie, w projekcie budżetu ujęte są dwie kwoty dla każdego programu – środki na zobowiązania i środki na płatności. „Zobowiązania” dotyczą finansowania, które można uzgodnić w umowach w danym roku, natomiast „płatności” to środki faktycznie wydatkowane. Budżet proponowany na 2023 r. wynosi 185,6 mld euro w środkach na zobowiązania i 166,3 mld euro w środkach na płatności. Wszystkie kwoty podane są w cenach bieżących.

Rzeczywiste płatności w ramach NextGenerationEU – a także potrzebne środki, które Komisja Europejska będzie chciała pozyskać na rynkach finansowych – mogą być różne i będą oparte na dokładnych szacunkach zmieniających się wraz z upływem czasu. Komisja będzie nadal publikować półroczne plany finansowania, tak by dostarczać informacje na temat planowanych wielkości emisji w nadchodzących miesiącach.

Dzięki budżetowi w wysokości do 807 mld euro w cenach bieżących NextGenerationEU pomaga UE usunąć bezpośrednie szkody gospodarcze i społeczne spowodowane przez pandemię koronawirusa i reagować na bieżące i przyszłe kryzysy, takie jak wojna w Ukrainie. Ten tymczasowy instrument pomaga w odbudowie UE po pandemii COVID-19. Za jego sprawą Unia staje się bardziej przyjazna dla środowiska, bardziej cyfrowa, odporniejsza i lepiej przygotowana na obecne i przyszłe wyzwania. Umowy/zobowiązania w ramach NextGenerationEU mogą być zawierane do końca 2023 r., a płatności związane z pożyczkami będą realizowane do końca 2026 r.

Dodatkowe informacje

Pytania i odpowiedzi: Projekt budżetu rocznego na 2023 r.

Dokumenty dotyczące rocznego budżetu

Długoterminowy budżet UE na lata 2021–2027 oraz NextGenerationEU

UE jako pożyczkobiorca