PieknakomisjalogoKomisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje zatwierdzenie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i Białorusi. Sankcje są jednym z najbardziej widocznych, bezpośrednich i zdecydowanych sposobów reakcji UE na brutalny i niczym niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę, w tym systematyczną przemoc i akty okrucieństwa wobec ludności cywilnej. W ramach pakietu nałożono również dalsze sankcje na Białoruś, biorąc pod uwagę jej zaangażowanie w tę agresję. Wraz z pięcioma poprzednimi pakietami przyjęte dziś sankcje są bezprecedensowe i mają na celu dalsze zwiększenie presji gospodarczej na Rosję oraz osłabienie jej zdolności do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie. Podobnie jak w przypadku poprzednich pakietów, sankcje zostały skoordynowane z partnerami międzynarodowymi.

Dzisiejszy pakiet zawiera całkowity zakaz importu wszelkiego rodzaju ropy naftowej i produktów naftowych transportowanych z Rosji drogą morską. Obejmuje to 90 proc. naszego obecnego importu ropy naftowej z Rosji. Zakaz podlega pewnym okresom przejściowym, aby umożliwić sektorowi i rynkom światowym dostosowanie się. Tymczasowo wyłączono z niego ropę naftową transportowaną rurociągami, aby zapewnić stopniowe wycofywanie rosyjskiej ropy naftowej w sposób uporządkowany. Umożliwi to UE i jej partnerom zabezpieczenie alternatywnych dostaw i zminimalizuje wpływ na światowe ceny ropy naftowej.

Jeśli chodzi o ograniczenia eksportowe, dzisiejszy pakiet obejmuje ograniczenia dotyczące chemikaliów, które mogłyby być wykorzystywane do produkcji broni chemicznej.

Poza wprowadzeniem sankcji UE wyraźnie stwierdziła, że zmniejszenie naszej zależności od importu energii z Rosji jest pilną koniecznością. Komisja przyjęła 18 maja 2022 r. plan REPowerEU mający na celu jak najszybsze położenie kresu zależności od rosyjskich paliw kopalnych i rozwiązanie kryzysu klimatycznego.

Na podstawie wniosku wysokiego przedstawiciela UE umieściła dziś w wykazie również wysokich rangą oficerów wojskowych i inne osoby, które popełniły zbrodnie wojenne w Buczy i są odpowiedzialne za nieludzkie oblężenie miasta Mariupol. Obejmuje on również podmioty zaangażowane w sektor wojskowy oraz produkcję sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego w rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nowe wykazy obejmują również więcej osób związanych z polityką, propagandą i biznesem oraz osób blisko powiązanych z Kremlem.

Na przyjęty dzisiaj pakiet składają się następujące elementy:

 1) ograniczenie importu ropy naftowej

2) usługi transportu ropy naftowej

 3) środki dotyczące usług finansowych i usług dla przedsiębiorstw

4) zawieszenie transmisji

5) ograniczenia eksportowe

Więcej informacji

Komisja i wysoki przedstawiciel są gotowi do wprowadzenia dodatkowych sankcji w zależności od rozwoju rosyjskiej agresji na Ukrainę. Państwa członkowskie są odpowiedzialne za wdrożenie sankcji. Aby zapewnić jak najskuteczniejszą i spójną realizację sześciu przyjętych pakietów, Komisja intensyfikuje działania informacyjne skierowane do zainteresowanych stron i organów w celu zapewnienia wytycznych oraz wymiany informacji i najlepszych praktyk.

Zatwierdzony dziś pakiet opiera się na szeroko zakrojonych i bezprecedensowych pakietach środków, które UE wprowadziła w odpowiedzi na rosyjskie akty agresji na integralność terytorialną Ukrainy i nasilające się okrucieństwa wobec ukraińskich cywilów i miast. UE jest zjednoczona w solidarności z Ukrainą i będzie nadal, wraz ze swoimi partnerami międzynarodowymi, wspierać Ukrainę i jej obywateli, w tym poprzez dodatkowe wsparcie polityczne, finansowe i humanitarne.

Dodatkowe informacje

Pytania i odpowiedzi na temat szóstego pakietu sankcji

Strona internetowa Komisji Europejskiej na temat sankcji UE wobec Rosji i Białorusi

Strona internetowa Komisji Europejskiej na temat Ukrainy

Pytania i odpowiedzi dotyczące sankcji