Konferencja kończąca projekt RegiaMobil – wydarzenie w siedzibie Wielkopolski w Brukseli

Utworzono: poniedziałek, 23 maj 2022 10:15
Biuro Wielkopolski w Brukseli

ZDJĘCIE regiamobil19 maja br. w siedzibie Biura Wielkopolski w Brukseli odbyła się konferencja wieńcząca projekt o nazwie „RegiaMobil – usprawnianie usług transportu publicznego na obszarach wiejskich”, który był współrealizowany przez Departament Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Europa Środkowa. Główny cel projektu RegiaMobil stanowiło znalezienie rozwiązań, które ułatwią poprawę jakości usług pasażerskich na obszarach wiejskich. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Departament Transportu UMWW we współpracy z Biurem Wielkopolski w Brukseli.  

Konferencja była okazją do zaprezentowania rozwiązań wypracowanych przez partnerów w ramach projektu – wszystkie łączy innowacyjność oraz niesienie udogodnień podróżowania dla mieszkańców obszarów wiejskich. Województwo wielkopolskie w zakresie akcji pilotażowej projektu RegiaMobil uruchomiło specjalną platformę internetową, która pozwala na gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie danych związanych z publicznym transportem zbiorowym, co w rzeczywistości przekłada się na możliwość planowania podróży w trybie online. Podobne rozwiązanie zostało wdrożone również we włoskim regionie Liguria, gdzie regionalna Agencja ds. mobilności i lokalnego transportu publicznego przygotowałazdjęcie regiamobil 2 zaawansowaną aplikację na urządzenia mobilne, dzięki czemu, jej użytkownicy w czasie rzeczywistym mogą sprawdzić połączenia pociągów i autobusów. Z kolei dzięki projektowi RegiaMobil, społeczność na obszarach wiejskich w Saksonii, ma możliwość korzystania z nowej usługi transportowej – mikrobusów, którymi mogą dojechać do obszarów  dotychczas niedostępnych dla komunikacji zbiorowej.

Oprócz UMWW w projekcie RegiaMobil uczestniczyli następujący partnerzy: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Saksonii (Niemcy, partner wiodący), Miasto Osijek (Chorwacja), Koleje Chorwackie Transport Pasażerski d.o.o. (Chorwacja), Jikord s.r.o (Koordynator Transportu Publicznego Kraju Południowoczeskiego), władze powiatu Rottal-Inn (Niemcy), Uniwersytet Żyliński (Słowacja), Uniwersytet Technologiczno-Ekonomiczny w Budapeszcie (Węgry), Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Transportu Saksonii-Anhalt (Niemcy), T-Bridge Genua Sp A (Włochy) oraz Agencja ds. mobilności i lokalnego transportu publicznego Modena Sp A (Włochy).

Przygot. Biuro Wielkopolski w Brukseli