logo komisjaDialog inwestorów w dziedzinie energii jest nową inicjatywą zainicjowaną przez Dyrekcję Generalną ds. Energii Komisji Europejskiej. Jej celem jest ułatwienie inwestowania w projekty energetyczne, które mogą przyczynić się do osiągniecia ambitnych celów klimatycznych oraz energetycznych Europejskiego Zielonego Ładu.

Założeniem inicjatywy jest ustanowienie forum ekspertów z dziedziny energetyki i finansów, którzy będą dyskutować oraz rozwiązywać problemy związane z barierami inwestycyjnymi dla projektów energetycznych, a także prezentować praktyczne zalecenia dotyczące sposobów ich pokonywania. Dialog będzie ogniskować się wokół pięciu różnych segmentów energetycznego łańcucha wartości. Dla każdego z tych tematów zostanie utworzona grupa robocza, której członkowie będą mianowani na 3,5 letnią kadencję. Grupy robocze będą regularnie spotykać się w Brukseli lub zdalnie, aby współpracować w obszarze analizy systemów wsparcia oraz doradztwa w zakresie usprawniania inwestowania oraz ukierunkowywania finansowania na innowacyjne rozwiązania.

Każda z grup roboczych będzie zajmować się jednym z poniższych obszarów tematycznych: 

- wytwarzanie energii;

- przekazywanie i dystrybucja energii;

- magazynowanie energii;

- ogrzewanie oraz chłodzenie;

- usługi i prosumenci (osoby lub podmioty na własne potrzeby wytwarzające prąd z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji).

Cele i oczekiwane rezultaty

Inicjatywa pomoże ocenić istniejące systemy finansowania energii (programy prywatne i publiczne, instrumenty itp.) oraz zaproponować ich modernizację. W miarę możliwości oraz potrzeb, opracowywane będą propozycje pilotażowych instrumentów finansowych, programów lub produktów inwestycyjnych. Ponadto, zaangażowani w dialogi będą opracowywać propozycje dotyczące ewentualnych zmian w przepisach finansowych lub innych rozwiązaniach prawnych, które mają wpływ na inwestycje w energię na poziomie krajowym i unijnym.

Rezultaty stanowić będą bodziec do dyskusji na temat inwestycji energetycznych w szerszym kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE do 2050 r.

Jak dołączyć?

Jeśli chcesz dołączyć do jednej lub kilku grup roboczych, należy do 10 kwietnia br. wypełnić i przesłać formularz aplikacyjny, który znajduje się w tym miejscu. 

Uwaga! Jeśli masz pytania dodatkowe dotyczące inicjatywy, możesz skontaktować się z przedstawicielami Komisji Europejskiej pod adresem mailowym: ENER-INVESTORS-DIALOGUE@ec.europa.eu

Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE