horizon europe logo16 grudnia 2021 otwarty został konkurs dla Partnerstwa ds. Kluczowych Technologii Cyfrowych, zwanego inaczej Wspólnym Przedsięwzięciem ds. Kluczowych Technologii Cyfrowych (Key Digital Technologies Joint Undertaking – KDT JU). W skrócie partnerstwo to zwane jest Partnerstwem KDT. Nabór otwarty jest do 27 kwietnia 2022 r.

W ramach konkursu otwarto następujące tematy:

UWAGA: Zastosowane w powyższym zestawieniu skróty RIA i IA dotyczą typów działań i oznaczają odpowiednio: działania badawczo-innowacyjne (Research and Innovation Actions) oraz działania innowacyjne (Innovation Actions).

Kto może uczestniczyć w konkursie

Dofinansowanie

Poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzajów prac przewidzianych w projekcie.

Dokumenty obwiązujące na etapie procedury międzynarodowej

Dokumenty obowiązujące na etapie procedury krajowej

Sposób składania wniosków

Nabór wniosków międzynarodowych będzie możliwy poprzez Funding and Tenders Portal – szczegóły znajdują się tutaj, w części General Calls Information.

Sposób oceny wniosków

Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wniosek będzie podlegał jedynie weryfikacji formalnej, bez oceny przez Interdyscyplinarny Zespół Ekspertów ds. Programów Międzynarodowych. Następnie Dyrektor NCBR wyda decyzję o dofinansowaniu polskich jednostek i podpisze z nimi umowy krajowe, pod warunkiem zawarcia przez nich umów międzynarodowych z KDT JU. Warunkiem zawarcia umów krajowych jest podpisanie Administrative Agreement pomiędzy KDT a NCBR.

W przypadku udziału dwóch partnerów z Polski w jednym projekcie wykonawcy powinni przygotować dodatkową, wewnętrzną umowę konsorcjum, która zabezpieczy prawa i obowiązki polskich partnerów w trakcie realizacji projektu. Dokument ten nie ma wpływu na relacje z parterami z zagranicy ani na członkostwo w konsorcjum międzynarodowym. Jest formalnym usprawnieniem współpracy z NCBR. Zasady tworzenia konsorcjum opisuje załącznik Zakres minimalny umowy konsorcjum krajowego

Szczegóły procesu oceny, jak również wytyczne znajdą Państwo w dokumentach dostępnych na stronie konkursu.

W najbliższym czasie, w dniach 18-19 stycznia 2022, planowane jest spotkanie brokerskie dla otwartego konkursu 2021: ECS Brokerage Event: a virtual networking event for finding potential partners for your project idea.

Informacje dodatkowe o Partnerstwie KDT

Partnerstwo KDT jest jednym z ważniejszych partnerstw europejskich, gdyż dotyczy – jak sama nazwa wskazuje – kluczowych technologii cyfrowych, tzn. odnosi się do komponentów i systemów elektronicznych, które stanowią podstawę wszystkich głównych sektorów gospodarki. W zakresie działań Partnerstwa KDT będą komponenty elektroniczne oraz fotoniczne (technologie oparte na świetle), a także ich projektowanie, produkcja i integracja w systemach oraz oprogramowanie, które definiuje sposób ich działania.

Celem Partnerstwa jest m.in.: przyczynienie się do silnego rozwoju przemysłu elektronicznego w Unii Europejskiej, zapewnienie dostępności komponentów i systemów elektronicznych dla kluczowych rynków, utrzymanie Europy w czołówce rozwoju technologii, wypełnienie luki pomiędzy badaniami a eksploatacją, wzmocnienie możliwości innowacyjnych i tworzenie zatrudnienia oraz wzrostu gospodarczego w UE.

Partnerstwo KDT działa na podstawie Jednolitego Aktu Podstawowego  (Single Basic Act) oraz opublikowanego, w dniu 30 listopada 2021, w Dzienniku Urzędowym – Rozporządzenia Rady (UE) 2021/2085 ustanawiającego dziesięć Wspólnych Przedsięwzięć europejskich (Joint Undertaking – JU). Partnerstwo KDT jest jednym z tego typu partnerstw.

Partnerstwo KDT działa w modelu trójstronnym: partnerami – założycielami Partnerstwa KDT – jest Komisja Europejska w imieniu Unii Europejskiej, państwa uczestniczące w tej inicjatywie (w praktyce agencje finansujące B+R w tych krajach) oraz strona prywatna reprezentowana przez trzy europejskie stowarzyszenia branżowe (Aeneas, Inside, EPoSS) skupiające interesariuszy we wskazanych obszarach rozwoju technologii.

Państwa, które dotychczas przystąpiły do partnerstwa: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa , Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.

Partnerstwo KDT nie jest całkiem nowym partnerstwem – KDT jest następcą Wspólnego Przedsięwzięcia ECSEL (Electronic Components and Systems for European Leadership), które funkcjonowało w latach 2014-2020. Dawne biuro ECSEL JU stało się teraz biurem KDT JU.

Partnerstwo KDT jest częścią unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa ustanowionego w ramach wieloletnich ram finansowych UE 2021-2027 (siedmioletni budżet UE). W ramach programu, Partnerstwo KDT ma otrzymać do 1,8 mld euro z KE. Do tego należy doliczyć finansowanie ze strony państw uczestniczących w partnerstwie oraz inwestycje ze strony prywatnej.

W połowie 2022 planowane jest otwarcie konkursu 2022, z terminem składania wniosków po przerwie letniej 2022 r.

Ważne strony internetowe:

Informacji dotyczących uczestnictwa w konkursach tego Partnerstwa udziela:

Dział Współpracy Międzynarodowej
Andrzej Wajs
email: Andrzej.wajs@ncbr.gov.pl
t:   +48 22 39 07 499
m: +48 516 958 527